سیستم هوشمند KNX

سیستم هوشمند KNX پروتکلی با استاندارد باز است که وظیفه ی برقراری ارتباط بین قطعات هوشمند خانگی و تجاری را دارد.این پروتکل قابلیت های فراوانی در زمینه های مختلف دارد که در این بین می توان به قابلیت روشنایی و سیستم های صوتی یا تصویری اشاره نمود. استانداردهای جهانی و بین المللی سیستم هوشمند KNX یکی از حرفه ایی ترین و و محبوب ترین پروتکل های موجود در بازار رقابت است.

پروتکل KNX از قطعاتی تشکیل شده است که این قطعات معمولا با یک زوج کابل به یکدیگر متصل می شوند و همچنین توسط یک کنترل گر داخلی یا خارجی به مسیر اصلی هدایت می شود. سیستم ارتباطی این پروتکل از طریق یک سیم برق به تمامی وسایل برقی متصل می شود. در این صورت ارتباط بین سنسورها که در بسیاری از وسایل امروزه استفاده می شود از این طریق تامین می گردد.

همچنین در سیستم های گرمایشی و روشنایی بدین گونه ارتباط بین اجزای مختلف برقرار می شود. کنترل گر یا همان هدایت کننده توسط همین اجزای رابط بر روی تمامی قطعات موجود نصب و بارگذاری می گردد. امکان دسترسی به سیستم های نصب شده فراهم است این دسترسی از طریق شبکه های تلفنی قابل مشاهده است.

سیستم هوشمند knx برند abb
سیستم هوشمند آستروم پروتکل knx

تاریخچه اتحادیه KNX:

دفتر انجمن KNX در سال 1990 در حالی که هنوز EIB نامیده می شد در بروکسل بلژیک تاسیس شد. هدف این مجموعه ایجاد یک سیستم استاندارد جهت هوشمندسازی خانه ها و هوشمندسازی ساختمان و ترویج این موضوع تحت عنوان سیستم EIB بود. در سال 1999، EIB با دو مجموعه دیگر همکار خود در فرانسه (BCI) و هلند (EHS) ادغام شد، حاصل این ادغام ایجاد پروتکل و نشان KNX بود. اهداف KNX تعریف یک استاندارد باز واقعی برای هوشمندسازی خانه ها و هوشمندسازی ساختمان ها و معرفی آن به عنوان یک استاندارد فراگیر جهانی بود.

با این استاندارد شرکت های بزرگ و کوچکی در سراسر جهان می توانند محصولاتی را با نشان KNX تولید کنند که این موضوع ضمن از میان برداشتن انحصار برندها در زمینه هوشمندسازی خانه­ ها و ساختمان­ ها، کار را برای مهندسان و طراحان هوشمندسازی آسانتر می کند به این صورت که دیگر نیاز نیست برای کار کردن با محصولات هر شرکت آموزش های جداگانه­ ای را بگذرانند.

در حال حاضر انجمن KNX استاندارد اروپایی CLENEC  مربوط به سیستم­ های الکترونیکی خانه­ ها و ساختمان­ ها (EN50090)، استانداردهای اروپایی CEN مربوط ارتباطات تجهیزات الکترونیکی (EN13321 و EN13322)، استانداردهای جهانی  ISO/IEC 14543-3-1 تا ISO/IEC 14543-3-7، استاندارد چینی GB/T 20965 و استاندارد آمریکایی ANSI/ASHRAE 135 را دریافت نموده است.

انجمن KNX که در آغاز کار دارای 9 عضو بود اکنون بیش از 300 عضو دارد که اکثر سازندگان معتبر تجهیزات الکترونیکی را شامل می شوند. بعضی از این سازندگان عبارتند از: ABB ،SIEMENS ،BERKER، Schneider ، Gira و …  و هم اکنون بیش از 160 کشور در جهان از این پروتکل استفاده می کنند.

KNX پروتکل

سیستم هوشمند با پروتکل KNX نیازی به کنترلر مرکزی مانند کامپیوتر و… ندارد و تمامی اجزای سازنده آن دارای سیستم هوشمند اختصاصی می باشند. این سیستم به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد قابلیت استفاده در مجموعه های کلان و هم چنین مجموعه های خرد را دارا می باشد. به طور مثال از پروتکل های KNX  هم در منازل مسکونی می شود استفاده کرد و هم در کارخانجات صنعتی.

سیستم هوشمند KNX بدون نیاز به پردازش گر مرکزی، سیستم را مدیریت و هدایت می کند. بسیاری از سیستم های موجود در ساختمان ها توسط همین پروتکل ها یکپارچه شده و در مسیر درست قرار گرفته اند. سیستم هایی از قبیل:

 1. روشنایی
 2. پرده و کرکره
 3. سیستم امنیتی
 4. سیستم گرمایشی
 5. سیستم سرمایشی
 6. سیستم تهویه مطبوع و …

تکنولوژی و پروتکل KNX امروزه یک راه حل اقتصادی برای تامین امنیت ساختمان های مسکونی و تجاری می باشد. ساختمان های تکمیل شده و همچنین ساختمان های نیمه کار از طریق این تکنولوژی می توانند شاهد امنیت کامل باشند. سالیان قبل سیستم برق و برق رسانی که بصورت سنتی پیش می رفت با مشکلات زیادی مواجه بود رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی مشکلات موجود برطرف شد.

در زمان های گذشته هر مصرف کننده برق و روشنایی بصورت مجزا و تکی کنترل می شد که این امر بسیار وقت گیر و پر هزینه بود. سیستم هوشمند KNX در حال حاضر سیستم هایی که بصورت مجزا در ساختمان ها هستند را یکپارچه کرده که همگی آن ها توسط یک کنترلر هدایت و بررسی می شوند.

سیستم KNX

خانه هوشمند KNX: 

بطور کلی سیستم هوشمند KNX یک شبکه ارتباطی می باشد که ارتباطات لازم بین تجهیزات خانگی و صنعتی را برقرار می کند. اولین بار این شبکه ارتباطی از قاره اروپا شروع شد.

این شبکه به دلیل کاربردهای بی نظیری که دارد توانسته است بسیاری از تولید کنندگان بنام و مطرح دنیا را به خود جذب کند. در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان در سراسر جهان تولیدات و محصولات خود را با این سیستم بی نظیر هم راستا کرده اند. برای ایجاد یک خانه هوشمند از موارد بسیار زیادی باید پیروی شود. یکی از این موارد پروتکل ها می باشد از طرفی پروتکل KNX در این میان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

محصولات KNX:

پروتکل KNX دارای محصولات متنوعی در بازار می باشد. به اختصار به مواردی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. تاچ پنل هوشمند
 2. کلیدهای هوشمند روشنایی
 3. سیستم صوت و تصویر هوشمند
 4. تجهیزات تابلویی سیستم هوشمند

برق هوشمند  KNX در ساختمان های مسکونی و تجاری از اهمیت فراوانی برخوردار است. برق هوشمند با توجه به آشنایی سیستم هوشمند KNX تعریف شده است که قابلیت کنترل شدن از مرکز را دارد.

پروتکل KNX از طرق مختلف قابلیت کنترل دارند: کامپیوتر، تبلت، تاچ اسکرین، تلفن های هوشمند. این موارد  قابلیت کنترل پروتکل KNX  را به خوبی دارند.

خانه هوشمند با پروتکل KNX

استفاده از پروتکل KNX مزیت های گسترده ایی دارد که به راحتی قابل لمس می باشد. یکی از مهمترین آن ها این است که این پروتکل بر طبق استانداردهای بین المللی می باشد از این رو از محبوبیت ویژه ای نزد تولید کنندگان به نام و حرفه ایی دارد. همان طور که قبلا اشاره شد سیستم هوشمند KNX مناسب برای تمامی ساختمان ها می باشد. ساختمان های تجاری و مسکونی از جمله مواردی هستند که پروتکل KNX برای آنان مناسب است. پشتیبانی از چند رسانه از ویژگی های بسیار مهم این سیستم است که برای تمامی تولیدکنندگان عامل محبوبیت است.

ویژگی­ ها و مزیت­ های سیستم هوشمند KNX نسبت به سایر سیستم ها:

 1. سیستم هوشمند KNX یک سیستم کنترلی غیر متمرکز (decentralized) است به این معنا که علیرغم بسیاری از سیستم­ های اتوماسیون صنعتی یا خانگی دارای کنترل کننده مرکزی نیست بلکه تک تک تجهیزات دارای واحد کنترلر و پردازنده هستند، و بصورت جداگانه برنامه­ ریزی می شوند، به همین دلیل در صورت بروز مشکل در یکی از تجهیزات سایر بخش­ ها می توانند به عملکرد خود ادامه دهند.
 2. پروتکل ارتباطی تجهیزات KNX این امکان را ایجاد می کند که با دو رشته سیم (TP) هم تغذیه تجهیزات را تأمین شود و هم اطلاعات و دستورها (اصطلاحاً Telegram) میان تجهیزات رد و بدل شود.
 3. در سیستم های سنتی میان فرمان دهنده (مثلاً یک کلید) و فرمان­پذیر (مثلاً یک لامپ) می بایست سیم های تغذیه قدرت (Power Line) توزیع شوند، اما در سیستم KNX میان فرمان دهنده­ ها و فرمان پذیرها باس (BUS) سیستم KNX توزیع می­ شود و کابل تغذیه بار از فرمان دهنده به بار مصرف کننده کشیده می ­شود، در نتیجه به مقدار زیادی از کابل­کشی کاسته می شود.
 4. در سیستم KNX وسعت پروژه تأثیری در نوع تجهیزات ندارد، پروژه هوشمندسازی شما می تواند یک واحد خانه باشد تا یک مجتمع بزرگ ساختمانی.
 5. با توجه به تعداد زیاد تولید کنندگان محصولات سازگار با پروتکل KNX، قدرت انتخاب زیادی به لحاظ قیمت و کیفیتی وجود دارد.
 6. اخذ استانداردهای اجباری KNX در تولید محصولات این سیستم، کیفیت محصولات را تضمین می کند.
 7. با درگاه­ های (Gateway) سیستم هوشمند KNX می­ توان با پروتکل­ های متداول هوشمندسازی ساختمان مانند BACnet یا LON ارتباط برقرار کرد.

جهت مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده محصولات با پروتکل KNX اینجا کلیک کنید.