سیستم هوشمند WiFi

سیستم هوشمند بدون سیم wifi

سیستم هوشمند WiFi ، سیستمی است که در آن نیازی به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و در هر زمانی می توان خانه و ساختمان را هوشمند سازی کرد. سیستم هوشمند بدون سیم wifi بدون هیچ گونه خرابکاری در ساختمان قابل نصب و راه اندازی است.

ویژگی هایی که یک سیستم هوشمند wifi باید داشته باشد، داشتن تجهیزات با کیفیت و مقرون به صرفه، وجود خدمات پس از فروش مناسب، نصب و راه اندازی ساده و بدون نیاز به داشتن تخصص و عدم تغییر در سیم کشی ساختمان است.

سیستم هوشمند wifi

سیستم هوشمند بی سیم (wifi) ساختمان

خانه هوشمند بی سیم (wifi) یا ساختمان هوشمند بی سیم، در واقع مجموعه ای از تجهیزات و وسایلی است که با نصب آنها در ساختمان می توانند به صورت هماهنگ با هم، خواسته افراد را تشخیص داده و انجام دهند. این تجهیزات با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، کارهای درخواستی کاربران را انجام می دهند.

کارهایی مانند کنترل و مدیریت سیستم های تهویه و سیستم سرمایشی و گرمایشی، کنترل سیستم های امنیتی ساختمان، کنترل نور و یا پرده برقی و… می تواند با استفاده از سیستم هوشمند بی سیم ساختمان و بدون نیاز به کنترل افراد خانه انجام شود.

با استفاده از خانه هوشمند wifi، می توان برای وسایل موجود در خانه، زمانبندی خاصی را تعیین کرد تا کارهای خواسته شده را در یک ساعت خاص و به صورت خودکار انجام دهد.

سیستم هوشمند بی سیم wifi

تفاوت سیستم هوشمند بی سیم و با سیم چیست؟

برای مقایسه سیستم خانه هوشمند بی سیم و باسیم باید گفت، سیستم هوشمند بدون سیم wifi، سیستمی است که ارتباط خود را از طریق wifi برقرار می کند. خانه هوشمند بی سیم، مقرون به صرفه بوده و در آن نیازی به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد.

همچنین برای استفاده از سیستم هوشمند بی سیم wifi، نیازی به تعویض تابلو برق وجود ندارد و با همان تابلو برق می توان سیستم را نصب کرد. علاوه بر این دسترسی به سیستم هوشمند بی سیم ساختمان راحت تر از سیستم با سیم بوده و نصب آن نیز آسان و بدون نیاز به فرد متخصص انجام می شود.

تجهیزات خانه هوشمند بی سیم به راحتی قابل جابه جایی بوده و به دلیل عدم نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان، بدون آسیب به منزل و ساختمان می توان تجهیزات را به محل دیگر انتقال داد. همچنین قابلیت اضافه کردن سنسورهای جدید را نیز دارا می باشند.

تجهیزات امنیتی سیستم هوشمند بی سیم ساختمان، مانند تلفن همراه عمل کرده و می توان آن را همراه خود به بیرون از منزل برد. تجهیزات و سیستم های مختلف این محصول از طریق فناوری سلولی با هم هماهنگ شده و می توان به وسیله دستگاهی سیار و از راه دور کارکرد آنها را بررسی کرد. 

جهت مشاوره و خرید محصولات سیستم هوشمند wifi با ما تماس بگیرید.

اما در رابطه با سیستم های هوشمند با سیم باید گفت، این سیستم ها با استفاده از یک خط تلفنی و یا سرویس اینترنت قابل نصب و ارتباط با تجهیزات خود هستند. بنابراین غیرفعال کردن آن به وسیله افراد کار آسانی است و تنها با قطع خطوط تلفن سیستم های امنیتی خانه هوشمند غیر فعال می شوند.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با سیم، با هزینه های بیشتری نسبت به نوع بی سیم آن همراه است. چرا که نصب آن نیاز به تخصص و ایجاد تغییر در سیم کشی ساختمان دارد. علاوه بر این امکان جا به جایی و انتقال سیستم با سیم بسیار دشوار و همراه با آسیب به منزل است. همچنین به دلیل کنترل از طریق پنل، امکان استفاده از آنها از راه دور وجود ندارد.

سیستم wifi

کنترل هوشمند بی سیم

کنترل هوشمند بی سیم مدیریت انواع سیستم های بی سیم مانند wifi را برعهده دارد. در واقع کنترل هوشمند به عنوان مهمترین تجهیزات در سیستم خانه هوشمند بی سیم بوده و همه اجزای این سیستم در ارتباط با کنترل هوشمند هستند.

مدیریت تجهیزات از طریق کنترل هوشمند بی سیم به وسیله اینترنت انجام می شود. همچنین کنترلر دارای اپلیکیشن برای انواع سیستم های عامل تلفن همراه مانند سیستم های اندروید و ios  می باشد.

کنترل و مدیریت همه تجهیزات سیستم هوشمند ساختمان مانند سیستم امنیتی، سیستم روشنایی و انواع تجهیزات الکترونیکی، پرده برقی، هشدار دود، سنسورهای پنجره و… به وسیله کنترل هوشمند بی سیم انجام می شود.

تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند

سیم کشی خانه هوشمند بی سیم با سیم کشی های سنتی و معمولی تفاوت دارد. در سیم کشی سنتی مدارهای جداگانه و مستقل برای هر یک از وسایل مصرف کننده برق مانند چراغ ها، فن تهویه، کولر و… وجود دارد. در این نوع سیم کشی، سیم های فاز از جعبه فیوز وارد کلیدهای برق و دیگر وسایل مصرف کننده می شود.  

اما سیم کشی برای سیستم هوشمند ساختمان بایستی دارای استانداردهایی باشد تا از سیم کشی دوباره برای این سیستم بی نیاز بود. سیم کشی برای خانه هوشمند بی سیم، نیاز به تابلوی کنترل سیستم هوشمند دارد. سیم های فاز پس از جعبه فیوز به تابلو کنترل وارد شده و پس از آن به تجهیزات سیستم هوشمند متصل می شود.

تفاوت سیستم هوشمند بی سیم و باسیم

طراحی و نصب خانه هوشمند wifi

برای نصب و طراحی خانه هوشمند بی سیم، ابتدا بایستی دانست برقراری ارتباط میان تجهیزات مختلف در این نوع به وسیله تکنولوژی ارتباطی wifi انجام می شود. این نوع هوشمند سازی بسیار آسان تر بوده و با دردسر کمتری همراه است.

همچنین برای طراحی و نصب خانه هوشمند wifi، بایستی در انتخاب شرکت تولید کننده انواع تجهیزات مورد نیاز برای نصب دقت کرد. چرا که معمولا شرکت های تولیدی تجهیزات خانه هوشمند بی سیم با نوع با سیم آن تفاوت دارند.

نرم افزار کاربردی نیز یکی از مواردی است که در انتخاب شرکت تولید کننده تجهیزات سیستم هوشمند بی سیم ساختمان تاثیر گذار است. برای نصب این نرم افزار در گوشی ابتدا بایستی نرم افزار را متناسب با نوع سیستم عامل تلفن همراه انتخاب کرد.

 

سیستم هوشمند بی سیم وایرلس

پس از نصب بایستی در بخش رجیستر نرم افزار، از طریق ایمیل یا وارد کردن شماره تلفن همراه، خود را به سرور مرکزی معرفی کرد. سپس همه تجهیزات و وسایل موجود در خانه که قصد هوشمند سازی آن وجود دارد به نرم افزار معرفی کرد.

برای کارکرد وسایل بایستی کلید موجود در تجهیزات خانه هوشمند بی سیم را به برق متصل کرد. پل های کلید را به مدت چند ثانیه نگه داشته تا چراغ موجود روی آن روشن شود. سپس بایستی نرم افزار کلید را پیدا کند.

هر کدام از تجهیزات و وسایلی که متصل به سیستم هوشمند بی سیم هستند در نرم افزار تصویر مخصوص به خود را دارند. برای روشن یا خاموش شدن وسیله مورد نظر تنها کافی است تصویر وسیله در نرم افزار را لمس کرد

جهت مطالعه بیشتر.